“Putin buraya gelirse gözaltına alırız”

Avusturya Anayasa ve Avrupa Birliği’nden Sorumlu Devlet Bakanı Karoline Edtstadler, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) kararını yerine getirerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ülkeyi ziyaret etmesi durumunda gözaltına alacaklarını söyledi.

Edtstadler, Alman günlük gazete Tagesspiegel’e verdiği demeçte “Avusturya, uluslararası ve ceza hukuku kapsamındaki yükümlülüklerine uyacak. Bir zamanlar ceza mahkemesi yargıcıydım. UCM’nin bu uluslararası yakalama emrini vermesi, onun (Putin’in) Avusturya topraklarına ayak basması durumunda gözaltına alınması gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın yargı yetkisini tanımadığı Uluslararası Ceza Mahkemesi 17 Mart’ta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova hakkında Ukrayna’da savaş suçu işledikleri iddiasıyla yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, UCM’nin kararını rezalet ve kabul edilemez olarak nitelendirerek Rusya için hiçbir hukuki geçerliliği olmadığını ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir