Yabancı Kuralı Kalktı mı? Türkiye Futbol Federasyonu Yabancı Oyuncu Kuralı Değişiyor mu?

Futbol camiasında sık sık gündeme gelen ‘Yabancı kuralı’ yeniden tartışılıyor! Bu kez Tükiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği tarafından gerçekleştirilen toplantıda yabancı uyruklu futbolcu sınırlandırması masaya yatırıldı. Toplantı sonrası yabancı oyuncu kuralında değişiklik olup olmayacağı merak konusu oldu. Bir süredir kulüplerin ve teknik direktörlerin de değindiği yabancı oyuncu kuralı kalktı mı? 

İşte detaylar…

Yabancı Oyuncu Kuralı Kalkıyor mu?

Son günlerde spor camiasının gündeminde düşmeyen önemli tartışma konuları arasında yer alan yabancı oyuncu kuralı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliğinin toplantı gündemi oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliğinin toplantısından ne karar çıktı?

Toplantı sonrasında ilk açıklama Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’den geldi. 

Açıklamaya göre önümüzdeki günlerde yabancı oyuncu kuralıyla ilgili yeni uygulama kararı çıkabilir. Yabancı oyuncu kuralında İngiltere örnek alınabilir. Türkiye Futbol Federasyonu, yabancı oyuncu kuralında İngiltere’de uygulanmakta olan Premier Lig’i örnek almayı hedefliyor.

Yabancı Oyuncu Kuralı ile ilgili yeni uygulama kararı ne zaman belli olacak?

Yabancı oyuncu kuralına ilişkin kararın ve olası yeni uygulamanın Nisan sonunda yapılacağı düşünülen toplantıda belli olması bekleniyor.

Peki, yabancı kuralını nedir?

Yabancı oyuncu kuralı 8 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanan ‘Süper Lig Futbolcu Uygunluğu’ statüsünde yer alan yabancı uyruklu futbolcu sınırlandırmasıdır. 

Yabancı kuralı: 35 kişilik A Takım listesinde 14 yabancı uyruklu futbolcu ve buna ek olarak 21 yaş altı 3 olmak şartı ile toplam 17 yabancı oyuncu yazma hakkıdır. Bununla birlikte ilk 11’de 8+3 kuralı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir