ABD’de Türkiye’ye F-16 satışına ilk itiraz

Türkiye’ye F-16 satışına Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul’dan itiraz geldi. Paul, satışın engellenmesi için Senato Dış ilişkiler Komisyonu’na bir karar tasarısı sundu. Paul’un bu adımının Türkiye’ye F-16 satışının önünde önemli bir engel oluşturması beklenmiyor.

Paul bir süre önce de Mısır’a silah satışının engellenmesi için aynı şekilde Senato Dış ilişkiler Komisyonu’na karar tasarısı sunmuştu. Paul’un Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun bir üyesi olarak böyle bir tasarı sunma hakkı bulunuyor ancak tasarının bir sonuca varma ihtimali oldukça düşük.

PAUL DIŞINDA İTİRAZ EDEN YOK

Öncelikle Dış İlişkiler Komisyonu’nda diğer senatörlerin tasarıya destek vermesi gerekiyor. Eski Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, Türkiye’ye F-16 satışına karşı olduğunu birkaç defa açıklamıştı ancak komisyonun başkanı artık Menendez değil. Komisyonun Menendez’den sonraki başkanı Ben Cardin ise, Türkiye’ye F-16 satışına onay vermişti. Türkiye’ye F-16 satışına Temsilciler Meclisi’nin ilgili komisyonundan da bir itiraz gelmedi.

İTİRAZ İÇİN SON GÜN CUMA

Biden yönetimi, 25 Ocak’ta Kongre’ye satış için bildirimde bulunmuştu. İtiraz için 15 günlük süre cuma günü doluyor. Bir gün içinde de Türkiye’ye F-16 satışını engelleyecek önemli bir adımın Kongre’den gelmesi beklenmiyor.

TÜRK KAYNAKLAR: MUHATABIMIZ ABD YÖNETİMİ

Konuyla ilgili konuşan Türk diplomatik kaynaklar ise, ABD Senatosu’ndaki itirazla ilgili olarak ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle diyaloğu sürdürecekleri ve Biden yönetimini muhatap aldıkları mesajını verdi. Kaynaklar, “F-16 satış süreci planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu süreçte muhatabımız ABD Yönetimi’dir.” mesajını iletti.

ABD DIŞİŞLERİ, SATIŞA DESTEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 satışının, “Avrupa’da siyasi ve ekonomik istikrar gücü olan bir NATO müttefikinin hava kabiliyetini ve birlikte işlerliğini geliştirerek, ABD’nin dış politika hedefleri ve ulusal güvenliğini destekleyeceğini” kaydetmişti.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA (VOA) TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir