Chrome’un yeni deneyimsel yapay zeka özelliği yazmanıza yardımcı olabilir

Bu yenilik, yazı yazarken öneriler sunarak ve dil yapısını iyileştirerek içerik oluşturmayı hızlandırıyor. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde hem daha hızlı hem de daha etkili metinler hazırlayabilecek.

Google, Chrome tarayıcısına “Yazmama Yardımcı Ol” adlı deneyimsel bir yapay zeka özelliği ekleyerek kullanıcıların daha açıklayıcı cümleler ya da kısa bir komutla tam paragraflar yazmalarına olanak tanıyan bir adım attı. Bu araç, kullanıcıların bulunduğu web sayfasının bağlamını Gemini modelleri aracılığıyla anlayarak uygun öneriler sunma kapasitesine sahip. Örneğin, bir inceleme sayfasında iseniz, satış kopyası yerine bir inceleme gibi okunan bir öneri sunabilir. Google’ın bir örneğinde, araç “küçük bir yere taşınıyorum, hava fritözünü 50 dolara satıyorum” gibi basit bir komutla, kişinin ne satmak istediğini açıklayan tatmin edici bir açıklama yapmayı başardı. Araç, “Küçük bir yere taşınıyorum ve hava fritözüm için yerim olmayacak. İyi durumda ve mükemmel çalışıyor. 50$’a satıyorum. İlgileniyorsanız lütfen benimle iletişime geçin” şeklinde bir paragraf önerdi.

Chrome’un yeni deneyimsel yapay zeka özelliği yazmanıza yardımcı olabilir

Bir başka örnekte, bir kullanıcı araca kırık bir bisiklet kaskını iade etme talebini yazması ve ürün garantisi kapsamında bahsedilmeyen bir çatlak geliştirdiğini belirtmesi için yardım istedi. Google’ın örneklerinde görebileceğiniz üzere, yazı yardım aracı ilk olarak sunduğu öneri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, önerinin uzunluğunu ve tonunu değiştirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, önerilen yazıyı orijinal metnin yerine koymak için ‘Değiştir’ butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu deneyimsel aracı etkinleştirmek için, Chrome’un üç noktalı açılır menüsündeki Ayarlar bölümüne gidilir. Orada, “Yazmama Yardımcı Ol”u etkinleştirebileceğiniz Deneyimsel AI sayfasını bulabilirsiniz. Özelliği kullanmak için, yeniden yazmak istediğiniz metni vurgulayıp sağ tıklayarak “Yazmama Yardımcı Ol” kutusunu çağırmanız yeterli. Şu an için bu özellik, yalnızca ABD’de Mac ve Windows PC’lerde kullanılan Chrome tarayıcılarında mevcut ve yalnızca İngilizce komutları anlayıp önerilerde bulunabiliyor.

Google, bu yazı aracının varlığını ilk olarak Ocak ayında duyurduğunda, Chrome tarayıcısına yapay zeka özellikleri entegre etmeye başlayacağını açıklamıştı. “Yazmama Yardımcı Ol”un yanı sıra, Google tarayıcıya yapay zeka destekli bir sekme düzenleyici ve özelleştirilmiş temalar oluşturma yeteneği de ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir