İsrail’in Gazze Şeridi’ne gece düzenlediği saldırılarda onlarca Filistinli şehit oldu

İsrail’in gece boyunca havadan ve karadan Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda onlarca Filistinli şehit oldu, çok sayıda kişi yaralandı.

Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre, sağlık kaynakları, sabah erken saatlerde Gazze’de onlarca eve düzenlenen bombardıman sonucu aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu 33 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin de yaralandığını bildirdi.

İSRAİL MÜLTECİ KAMPLARINI HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

İsrail güçleri ayrıca Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un çeşitli bölgeleri ile orta kesimdeki Bureyc ve El-Megazi mülteci kamplarına yoğun topçu atışıyla saldırdı.İSRAİL, FİLİSTİN’iN DÜNYAYLA İLETİŞİMİNİ KOPARMAYA ÇALIŞIYOR

İsrail’in devam eden saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nde iletişim ve internet hizmetleri 4 gündür tamamen kesilmiş durumda.

İSRAİL’İN GAZZE’YE İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 10 bin 300 çocuk, 7 bin 100 kadın olmak üzere, 23 bin 968 Filistinli öldürüldü, 60 bin 582 kişi de yaralandı.İSRAİL SİVİL ALTYAPIYI DA TAHRİP EDİYOR

Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 188’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 522 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

ATEŞKES SONRASI HALEN BİNLERCE FİLİSTİNLİ ALIKOYULUYOR

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

ŞEHİTLERİN SAYISI 25 BİNE YAKLAŞTI

7 Ekim’den bu yana Gazze’de öldürülenlerin sayısı 24 bin 100’e yükseldi. 60 bin 834 kişi yaralandı.

YAHUDİ SİVİLLER DE SİLAHLANDIRILDI

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi işgalcilerin saldırılarında 352 Filistinli hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir