Mehmet Büyükekşi, TFF’nin yeni projesini açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Lig’in ikinci yarısında uygulanmaya başlanan “Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi” hakkında açıklamalarda bulundu.

Mehmet Büyükekşi’nin açıklamaları şöyle:

“Son Dünya Kupası’nda ve Şampiyonlar Ligi’nde başarıyla uygulanan, Avrupa’da ise İtalya’dan sonra ilk kez başlattığımız Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ni Türkiye’ye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ofsayt ile ilgili karar süresini dakikalardan saniyelere indiren Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, sahadaki oyunun kalitesini artıracak ve hata payı minimuma düşürülecektir”

“YENİ PROJEMİZ DİJİTAL FUTBOLCU BİLGİ SİSTEMİ”

“Bir diğer projemiz de Türkiye’nin her yerinde mevkilerine ve futbolcu özelliklerine göre arama yapabilecek dijital futbolcu bilgi sistemini Türk futboluna kazandırmak. Gelişmiş futbol ülkelerinin altyapılarında uygulanan bu sistem üzerine çalışmalar devam ediyor.”

AMATÖR FUTBOLDA DİJİTALLEŞME HAMLESİ

“TFF olarak dijitalleşmeye verdiğimiz önem ile gözlemci, temsilci raporlarının ve tüm liglerde profesyonel futbolcu lisanslarını dijitalleşmesini sağladık. Şimdi de tüm amatör futbolcuların lisanslama işlemlerinin de dijitalleşme için çalışmaya başladık. Böylece ülkemizdeki tüm futbolcuların lisans işlemlerini çağa uygun hale getirmek istiyoruz”

OYUNCU HAREKETLERİ 29 FARKLI NOKTADAN TARANACAK

Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, ligde mücadele eden 20 takımın stadyumu ile TFF’nin Riva’daki VAR merkezine kurulan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nde, oyuncu hareketleri 29 farklı noktadan taranacak.

Statta bulunan kameralar aracılığıyla futbolcuların görüntüleri eş zamanlı şekilde VAR Merkezi’ne ulaştırılacak.

Türk Telekom, 2018 yılında Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin dünya ile eş zamanlı olarak Türk futbolunda kullanması adına da destek sunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir